Már a várandósság korai szakaszában előrejelezhető a terhességi cukorbetegség
Már az első trimeszter során közel 100%-os pontossággal megállapítható, kinél alakul ki terhességi cukorbetegség egy olyan módszer segítségével, amelyet egy magyar orvoskutató csoport fejlesztett ki. A Semmelweis és a Debreceni Egyetem munkatársainak a világon először sikerült ezeket a paramétereket beazonosítaniuk, így már a várandósság korai szakaszában előre jelezhető a terhességi cukorbetegség, illetve fel lehet készülni rá. Eredményeikről a kutatók rangos szaklapban közöltek tudományos publikációt – adta hírül a Semmelweis Egyetem.
Pontos előrejelzés célzott laborvizsgálatok segítségével
A kutatók 2500 várandós nő adatait, vér- és vizeletmintáit vizsgálták meg, a várandósságok kimenetelének utólagos ismeretében. Számos, köztük az oxidatív-nitratív stresszhez kapcsolódó paraméterek, szteroid hormon- és metabolitszintek mérésére került sor. A vizsgált markerek közül végül öt bizonyult alkalmasnak arra, hogy a várandósság kezdetén alig érzékelhető különbségeket megbízhatóan jelezze.
„A folyamat induló lépéseit kell elcsípni, amikor az eltérések minimálisak, ami egy egyébként egészséges kismamánál jóval nehezebb, mint egy idős cukorbetegnél”
– mondta el dr. Gerszi Dóra, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati klinikájának, illetve a Hattyú Medicina Orvosi Rendelő munkatársa, a publikáció első szerzője. Az öt laborparaméter az előző 2-3 hét vércukorszintjének átlagát mutató fruktózamin, egy gyulladásos folyamatokban résztvevő fehérje, a suPAR, melynek szintje az 1-es és 2-es típusú cukorbetegeknél magas, és három szteroid hormon, a kortizol, a kortizon és a 11-deoxikortikoszteron. A hagyományos laborvizsgálatokat/kockázati tényezőket (életkor, testsúly) a fenti, speciális paraméterekkel kiegészítve az iparági sztenderdhez képest kisebb eltéréseket is követni tudtak.
„A kettő kiértékelésével az eddigi legprecízebb előrejelzést tudtuk adni – hasonlót, mint a terhességi magas vérnyomás kockázatbecslésére jelenleg forgalomban lévő módszer – mondta dr. Gerszi Dóra, aki a módszer egyszerűségét is hangsúlyozta: „a módszer nem igényel olyan műszert, amivel egy átlagos felszereltségű labor ne rendelkezne”.
A módszer a megelőzésben is segít
A korai felismerés azért különösen fontos, mert a terhességi cukorbetegség két ember életét befolyásolja. Méhen belül a magzati környezet egész életre kiható változásokat eredményezhet, például nő a kettes típusú cukorbetegség és az elhízás kockázata.
„Vagyis ha észleljük, hogy fokozottabb kockázatú betegről van szó, és három hónappal korábban kezdjük kezelni, sokkal egészségesebb ember születhet, aki ezt az előnyt egész életére megtarthatja”
– mondta el dr. Várbíró Szabolcs, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi tanára, a Hattyú Medicina Orvosi Rendelő munkatársa, a tudományos publikáció utolsó szerzője.
Az anyánál korai kezeléssel, például diétával megelőzhető a nagymértékű súlygyarapodás és késleltethető a 2-es típusú cukorbetegség megjelenése. A terhességi cukorbetegek 60%-ánál ugyanis tíz éven belül kialakul a betegség, mivel a hajlam egyébként is jelen van. Ám ha terhesség alatt normál tartományban mozognak a vércukor értékek és alacsonyabb az anya súlya a terhesség végén, annál kisebb a betegség és a későbbi szövődmények kockázata – emelte ki a Semmelweis Egyetem beszámolója.
Hallgassa meg az interjút! A lejátszáshoz kattintson a képre!