Asszisztált reprodukció külföldön, vizsgálatok és felkészülés itthon
Egyre több pár küzd a gyermekvállalás nehézségével, évről évre növekszik azoknak a nőknek és férfiaknak a száma, akiknek gondot okoz az utódnemzés, a teherbeesés. A termékenységi nehézségekkel, meddőséggel küzdő párok egyre többször fordulnak az asszisztált reprodukciós technikákkal végzett termékenységi kezelések irányába.
A meddőség okozója lehet a csökkent spermiumszám, a petevezetékek elzáródása, de egyre gyakrabban halmozott okait látjuk a meddőségnek, illetve a párok körülbelül 10%-ánál a terméketlenség oka nem azonosítható egyértelműen.
A meddőség a nőket és a férfiakat egyaránt érinti. A női meddőséget leggyakrabban endometriózishoz köthető problémák, genetikai rendellenességek, gyulladások okozta összenövések a petevezetékben, autoimmun problémák okozzák. A férfi meddőség okai között leggyakoribbak: az elégtelen spermiumminőség (szám és mobilitás), ejakulációs problémák, genetikai rendellenességek, autoimmun okok, hormonális zavarok, gyulladásos betegségek szövődményei, az ondóvezeték problémái.
A modern orvoslás ma már számos asszisztált reprodukció általi technikát kínál a termékenységi nehézségekkel küzdő pároknak valóra váltani álmukat a teljes családról.
Donorpetesejtes lombik, asszisztált reprodukció külföldön – vizsgálatok és felkészülés itthon
A meddőségi kezelések szabályozásának 2021-ben történt változása jelentősen átrendezte a termékenységi zavarok kivizsgálásának és kezelésének a rendszerét. Az új szabályok értelmében csak állami meddőségi központokban elérhetőek a kezelések, ez azonban sok érintett pár – és nem utolsósorban egyedülállóként gyermeket vállalni szándékozó nő – számára több szempontból sem járható út.
„Itthon jelenleg a hímivarsejt adományozásnak a lehetősége engedélyezett, ezzel szemben a petesejt donáció nem engedélyezett jelenleg Magyarországon, nagyon sokan emiatt választják a külföldi asszisztált reprodukciós centrumokat – mondja dr. Antritter Zsófia szülész-nőgyógyász, a Hattyú Medicina Orvosi Rendelő meddőségi specialistája. Ez vonatkozik azokra, akiknek petefészek kimerülése van, vagy többedjére sem sikerült a petesejt stimulációjával történő teherbeesés, ők választhatják a donorpetesejtes lombikot – teszi hozzá a szakember.
@hattyumedicina Asszisztált reprodukció külföldön: egyre nagyobb érdeklődés övezi, így számos kérdés felmerül azokban, akik az út elején állnak. Nekik szolgál válaszokkal és eligazodási pontokkal dr. Antritter Zsófia szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista. (Mellette Rio kutya ad bátorságot, illetve ezúttal sem bír kimaradni az „akcióból”. 🐕🦺🤣) #hattyúmedicina #hattyumedicina #nőgyógyászat #nőgyógyászatiproblémák #nőgyógyászativizsgálat #nőgyógyász #nőgyógyászválaszol #nőgyógyászatbudapest #nőgyógyásznál #orvosválaszol #csajosdolgok #nogyogyasz #nekedbelegyen #nogyogyaszat #orvosi #neked #orvos #meddőség ♬ eredeti hang – Hattyú Medicina – Hattyú Medicina
Így működik
„A donorpetesejtes lombik stimuláció esetében a donort (anonim, 20-30 éves kor közötti nők) stimulálják. Ezt követően, laboratóriumi körülmények között a megtermékenyítés az adott partner (apa) mintájával történik. Az embriót öt napig nevelik, szeretgetik külső környezetben, majd így ültetik vissza utána az anyai méhbe. Innentől fogva ez a kis embrió pont ugyanúgy működik, mintha saját petesejtből származna. Tudva azt, hogy a kromoszómaállomány nem saját, ettől függetlenül ezek a terhességek és maguk a kisgyermekek is pontosan ugyanolyanok, mintha saját sejtből érkeznének, merthogy ugyanannyira várják, örülnek és szeretik őket” – mondja dr. Antritter Zsófia.
Egyre élénkebb érdeklődés tapasztalható a külföldi meddőségi centrumok szolgáltatásai iránt, amelyek közül többen is kínálnak lehetőséget a kezelési folyamatok részben itthon történő elvégzésére.
„Annak, aki külföldön tervezi az asszisztált reprodukciós eljárást, itthon, helyben is tudunk segíteni, nem kell minden vizsgálathoz kiutazni. Egyrészt a receptírást is meg tudjuk oldani már itthon, illetve az előírt ultrahang vizsgálatokat természetesen itthon is el tudjuk végezni, a külföldi intézetek elfogadják ezeket.
Az általunk végzett vizsgálatok, leletek és képek alapján a külföldi centrum abszolút megbízhatóan tud tervezni, ténylegesen kiutazni csak a petesejt leszívásra, illetve az embrióbeültetésre szükséges” – magyarázza dr. Antritter Zsófia. A szakorvos szerint a támogatás a folyamat egészére kiterjed: „a kommunikációtól sem kell tartani, a koordinátorok legtöbbje tud magyarul, vagy angolul beszélnek, és ha ez nehézséget okoz, akkor ebben értelemszerűen mi segítünk”.