Stressz és termékenység – láthatatlan akadály a gyermekáldás útján
A gyermekvállalás gondolata sokak számára természetes és örömteli dolog – mégis, egyre több pár tapasztalja meg a meddőség kihívását. Miközben a figyelem gyakran a biológiai, hormonális vagy orvosi okokra irányul, számos bizonyíték támasztja alá, hogy a pszichés tényezők is nagy súllyal esnek latba.
„A stressz nem csupán lelkiállapot: a termékenység egyik legkevésbé látványos, ám annál meghatározóbb befolyásolója”
– hívja fel a figyelmet dr. Gidai János szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista.
A stressz biológiai hatása a termékenységre
A krónikus stressz – legyen szó munkahelyi túlterheltségről, párkapcsolati konfliktusokról, anyagi nehézségekről vagy akár a sikertelen teherbeesés miatti szorongásról – közvetlenül hat a szervezet hormonháztartására. A megemelkedett stresszhormonszintek hosszú távon zavarják a nemi hormonok – például az ösztrogén vagy a progeszteron hormon – egyensúlyát.
Ez a hormonális eltolódás megzavarhatja a peteérést, a menstruációs ciklust, sőt, a méhnyálkahártya állapotát is, amely a beágyazódás sikerét befolyásolja. Férfiaknál a stressz a tesztoszteronszint csökkenését, valamint a spermiumszám és -minőség romlását is előidézheti.
Dr. Gidai János szerint a stressz kezelése kulcsfontosságú része lehet a termékenységi zavarok, illetve a nehezített teherbeesés kezelésének. „Számtalanszor látom azt, hogy van egy pár, dolgoznak a gyerekért, nem jön össze, évekig próbálkoznak, elmennek lombikprogramra, sikerrel járnak, megszületik a gyermek – majd pár hónappal később spontán újra teherbe esnek. Senki ne mondja, hogy a pszichének nincs hatalma a termékenység fölött. Aki ezt tagadja, az szerintem sarlatán.”
@hattyumedicina A stressz a termékenység egyik fő ellensége – mindja dr. Gidai János 🩺@drgidai szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista, aki tanácsokkal is szolgál. #hattyúmedicina #hattyumedicina #nőgyógyászat #nőgyógyászatiproblémák #nőgyógyászativizsgálat #nőgyógyász #nőgyógyászválaszol #nőgyógyászatbudapest #nőgyógyásznál #orvosválaszol #csajosdolgok #nogyogyasz #nekedbelegyen #nogyogyaszat #orvosi #neked #orvos #meddőség #meddőségkezelés
A jelenség nem egyedi. Több tanulmány is alátámasztja, hogy a túlzottan „ráfeszülő” hozzáállás – amikor a gyermekvállalás projektjévé válik a pár életének – jelentős belső feszültséget szül, ami csökkentheti a spontán fogantatás esélyét. Az IVF (in vitro fertilizáció) programokkal kapcsolatos kutatások azt mutatják, hogy a magasabb stressz-szinttel rendelkező nők körében alacsonyabb a beültetés sikerességi aránya.
Mit tehetünk a stressz csökkentéséért?
A stressz kezelése tehát nemcsak életminőségi kérdés, hanem potenciálisan a sikeres fogantatás egyik kulcsa is. Dr. Gidai János az alábbiakat javasolja:
Mozgás – a természetes feszültségoldó
A rendszeres testmozgás csökkenti a stresszhormonokat, miközben serkenti az endorfinok – a boldogsághormonok – termelődését. A mozgás javítja a vérkeringést, támogatja a hormonháztartás egyensúlyát, és kedvezően hat a testösszetételre, ami szintén lényeges a termékenység szempontjából.
Tudatos táplálkozás
A kiegyensúlyozott étrend különösen fontos a hormonális egyensúly fenntartásában. Érdemes csökkenteni a finomított szénhidrátokat, hozzáadott cukrot, transzzsírokat – ezek túlzott fogyasztása hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához, amely gyakran összefügg a PCOS-sel (policisztás ovárium szindróma), ami az egyik leggyakoribb meddőségi ok.
Flow élmény – mentális regeneráció
Fontos, hogy a pár tagjai olyan tevékenységet találjanak, amely „kikapcsolja” őket: legyen az sport, zene, kertészkedés, festés vagy bármi, ami örömet okoz és jelenléttel tölti meg a pillanatot. Az ilyen meditatív állapotok segítenek oldani a belső feszültségeket.
Pszichológiai támogatás
A termékenységi problémák érzelmileg megterhelők lehetnek, ezért érdemes igénybe venni pszichológus vagy termékenységi tanácsadó segítségét. A szakember támogatást adhat a stresszkezelésben, az önbizalom fenntartásában és a párkapcsolati egyensúly megőrzésében is.
A lélek szerepe a termékenységben: nem spirituális kérdés, hanem biológiai valóság
A stressz és a termékenység kapcsolata nem pusztán elméleti, hanem tudományosan is igazolt. Az érzelmi és mentális állapotunk a testünk működését is befolyásolja – különösen olyan érzékeny folyamatokat, mint a reprodukció. A pszichés egyensúly nem helyettesíti az orvosi beavatkozásokat, de kétségtelenül növelheti azok hatékonyságát.