Így küzdjünk meg a hányingerrel várandósan
Az egyik legtipikusabb várandóssági jel, a terhességi hányinger. Mit tehetünk, hogy csökkentsük vagy elkerüljük ezt a diszkomfortot? Dr. Pethő Boglárka szülész-nőgyógyász szakorvos ad magyarázatokat és hasznos tippeket.
Vannak erre orvosi válaszaink, van például az a pont, amikor szükségessé válik a gyógyszeres kezelés, de mint szinte mindenben, itt is megfelelő életmóddal és néhány praktikával sokat segíthetünk.
Erre figyeljünk a táplálkozás során
Először is, nagyon fontos, hogy a kismama ne várja meg azt, hogy éhes legyen.
Se túl nagy mennyiségeket ne fogyasszon, se üres ne legyen a gyomra. Ezt nagyjából úgy lehet elérni, hogyha gyakorlatilag egy-két óránként kis – akár minimális – mennyiségű ételt elfogyaszt.
Sokan tapasztalják azt az első trimeszterben, hogy inkább az úgymond egyszerűbb ízeket, inkább szénhidrátban dús ételeket kívánnak. Ez sokakat aggodalommal is tölt el, különösen akkor, ha valamilyen szénhidrát anyagcserezavar áll fenn, és a kismama szeretne ebben a kiemelt időszakban odafigyelni saját magára és a babájára. Én azt szoktam mondani, hogy ezt az első időszakot leginkább átvészelni kell, nyilván a józan ész határain belül, de itt nem a tökéletesre törekszünk. Utána, a várandósság többi szakaszában majd lehet már nagyobb tudatosságra koncentrálni.
Azon túl, hogy érdemes sokszor keveset enni, fontos arra is figyelni, hogy a teltségérzetet kerüljük.
Ezért a nagy étkezéseket is érdemes kerülni. Fontos, hogy ez nem csak az ételekre, de az italok fogyasztására is igaz. Nagyon sokan tapasztalják azt, hogy néhány korty jegesre lehűtött folyadék nagyon jó hatású. Tényleg fontos az, hogy ez néhány korty legyen, és ne túl sok folyadék jusson be rögtön, mert az ugyancsak irritációt okozhat, közérzet rontó hatása lehet.
Nagyon sokan preferálják ilyenkor a savanyú ízeket. Akár egy lehűtött citromos víz is nagyon sokat segíthet. A gyömbérnek ugyancsak nagyon jó hányingercsillapító hatása van. Illetve érdekes megfigyelés, hogy ha egy kis mentolos íz érkezik az étkezés végén – ez akár lehet egy kis mentolos cukorka, vagy akár a fogmosás –, az is sokaknál javíthatja a közérzetet.
Az első trimeszterben a vitaminfogyasztás kapcsán hasznos tipp lehet, hogy
a magzatvédő vitamint ne a reggeli órákban, hanem inkább a késő délutáni, kora esti órákban fogyassza a kismama.
Ezzel megelőzhető az a hatás, ami esetleg tovább rontja a várandóssággal együtt járó kellemetlen tüneteket, hányingert, rossz közérzetet.
Mögöttes okok és tévhitek
A várandósság alatt a hormonális változások, a megemelkedett progeszteronszint okozza a legtöbb kellemetlen tünetet. Ezek közül az egyik legjellegzetesebb és legtöbb kellemetlenséget okozó tünet a hányinger, melynek mind a jelenléte, mind az intenzitása egyéni minden várandósság esetén. Mára már cáfolt és elavult számos olyan hiedelem, amely ehhez kapcsolódott.
Tévhit például az a pszichológiai kapcsolódást feltételező álmagyarázat, hogy azok a várandósok, akik nem vágytak eléggé a terhességre, jobban szenvednek az első trimeszteri tünetektől. Mára már tudjuk, hogy ennek nincs semmilyen alapja.
Aztán létezik egy némileg pozitívabb előjelű, de ugyancsak tévhit, miszerint a nagyon erős terhességi tünetek azt jelzik, hogy később biztosan minden rendben lesz. Ugyan a tudomány talált némi kapcsolódást abban, hogy a magasabb progeszteronszint esetén – ami gyakran okoz hevesebb várandósági tüneteket – picit talán alacsonyabb a vetélés és későbbi koraszülési rizikó, de sajnos nem lehet ennyire nyílegyenes következtetéseket levonni ebben a témában.