Milyen fogamzásgátlót válasszunk?
A fogamzásgátló módszerek, készítménytípusok széles kínálatából választhatunk, egyéni igények, személyes preferenciák szerint. Fontos, hogy ismerjük a működési alapelveiket, és megfontolt döntést hozzunk – mondja dr. Antritter Zsófia.
Alacsony hormontartalmú vagy hormonmentes fogamzásgátló?
A forgalomban lévő fogamzásgátló típusok tekintetében, alapvetően hormonmentes, illetve alacsony hormontartalmú fogamzásgátlók közül választhatunk. A legelterjedtebb és legkézenfekvőbb hormonmentes verzió a kondom. Ez megfelelő biztonságot nyújt, viszont, ha valaki ciklust is szeretne monitorizálni, akkor a naptármódszer is közel jó megbízhatósággal bír. „Ha valakinek tényleg pontos ciklusa van, akkor tudja ezt használni. Értelemszerűen nem százszázalékos a megbízhatósága, illetve a nyákvizsgálat, hőmérőzés ugyancsak segítik ezeknek a hormonmentes fogamzásgátlási módszereknek a megbízhatóságát” – hívja fel a figyelmet a nőgyógyász.
Az alacsony hormontartalmú fogamzásgátlók tabletta, gyűrű és tapasz formájában elérhetőek. Ugyanannyi hormon van bennük, csak a beviteli mód más
– magyarázza dr. Antritter Zsófia. „Ezek fejlettsége gyakorlatilag az elmúlt 20 évben nem nagyon változott, nagyjából ugyanazokat használjuk. Ezek nagyon jól működnek, megbízhatóak és valóban alacsony hormontartalmúak. Ha valaki nem szeretne szájon át szedhető tablettát szedni, akkor ugyanilyen hormonhatással bír a hüvelygyűrű, illetve a fogamzásgátló tapasz.”
„Ha szeretnénk a hormonbevitelt csökkenteni, akkor alapvetően lefelé fókuszálunk a testben, a méh üregébe, és eljutunk a méhen belüli fogamzásgátló spirálhoz. Ennek a hormontartalma nem szívódik fel a keringésbe, lokálisan hat csak a petefészekre, ezért gátolja az ovulációt, valamint a beágyazódást is, tehát duplán véd. Ezekkel az alacsony hormontartalmú spirálokkal a teherbeesés gyakorlatilag kizárt” – mondja dr. Antritter.
Léteznek hormonmentes méhen belüli eszközök is, van, aki ezekhez ragaszkodik. A nőgyógyász szerint nincs aranyszabály: mindenki maga döntse el, hogy alacsony hormontartalmú vagy hormonmentes módot akar választani. A jó döntéshez azonban fontos a tudás. „A hormonmentes spirál esetében fontos kiemelni, hogy a beágyazódás gátlásán alapul, tehát esetében minden hónapban megtörténik a termékenyülés – értelemszerűen, ha van együttlét is –, az eszköz az embrió beágyazódását gátolja meg. Emiatt azonban reális veszélyt jelenthet a méhen kívüli terhesség, vagy a spirál mellett megtapadó terhesség. Így aztán a hormonmentes spirálnak valamivel alacsonyabb a megbízhatósága, mint az alacsony hormontartalmú méhen belüli eszközöknek.”
@hattyumedicina Fogamzásgátlók: a legfontosabb tudnivalókat és irányadó információkat foglalja össze dr. Antritter Zsófia szülész-nőgyógyász szakorvos, meddőségi specialsita. Részletekért látogass el a hattyumedicina.hu honlapra! #hattyumedicina #hattyúmedicina #nőgyógyászat #nőgyógyász #nőgyógyászatiproblémák #nőgyógyászválaszol #nőgyógyászativizsgálat #nőgyógyászatbudapest #orvos #orvosválaszol #orvosok #doktor #csajok #csajosdolgok #neked #nekedbelegyen ♬ eredeti hang – Hattyú Medicina – Hattyú Medicina
Fontos az előzetes kivizsgálás
„Az, hogy valaki milyen fogamzásgátlót szed, milyent írunk fel neki, az mindig egyéni megítélés kérdése. Ha valaki először érkezik fogamzásgátló felírásra hozzám, tehát még nem szedett korábban hormonális fogamzásgátlót – legyen az akár gyűrű, tapasz vagy szájon át szedhető tabletta – akkor érdemes kivizsgálni” – mondja a nőgyógyász.
Antritter doktornő saját gyakorlatában nem elégszik meg egy sima vérkép-máj-vese funkcióval. Általában ezt szokták kiírni, és ez meg is felelne az alapvető gondosságnak, de nőgyógyászunk tapasztalatai azt mutatják, az alapvizsgálatokat érdemes kiegészíteni a trombofília panellel. Különösen, ha volt a családban valakinél trombózis, embólia, infarktus, akkor érdemes a véralvadási hajlamra is figyelni. Különösen, hogy ez nem jelent plusz megterhelést a páciens számára, egyetlen vérvételt igényel, nem kötött ciklushoz.
„Ha ebben van eltérés, akkor előfordulhat, hogy valaki nem szedhet hormonális fogamzásgátlót. Nekik nagyon jó választás a méhen belüli, úgynevezett spirál fogamzásgátló, aminek az alacsony hormontartalma nem szívódik fel a keringésbe, tehát nem fokozza a trombózisveszélyt” – emeli ki dr. Antritter Zsófia.