Aktív élet várandósan: mire figyeljünk sportolás és wellness kapcsán
„Ha egy jól fejlődő, egészséges várandósságot viselünk, és az édesanya is egészséges, akkor semmi akadálya a sportolásnak” – véli dr. Pethő Boglárka, aki örvendetesnek tartja, hogy egyre többen viszik végig várandósságukat ennek szellemében. Viszont nagyon fontos, hogy jól válasszuk meg azokat a sporttevékenységeket, amelyeket a várandósság alatt folytatunk – figyelmeztet a szülész-nőgyógyász.
Téli sportok, túra, síelés
A téli időszakban elég gyakran felmerül kérdésként, hogy síelhet-e a kismama. A szakember válasza: attól függ. „Összességében a síeléssel nem a fizikai nehézség a gond, nem a mozgásforma, az intenzitás vagy a kardió jelleg aggályos, hanem egész egyszerűen az esésből fakadó lehetséges szövődmények azok, amelyeket el szeretnénk kerülni” – fejti ki dr. Pethő Boglárka. „Mivel ma már a síelés hétköznapi és gyakori tevékenységnek számít, valahogy kevésbé gondolunk rá úgy, mint extrém sportra. Pedig bizonyos értelemben az. Onnantól fogva, hogy a várandósság elődomborodik, tehát nagyjából az első trimeszter után, ez inkább a kerülendő sportok közé tartozik.
A várandósság első néhány hetében – ha az édesanya fitt, sportolt a várandóssága előtt is, tehát jó kondiban van – nincs egyértelmű ellenjavallata, amennyiben tényleg óvatosan végzi valaki. De az esés, az ütések kockázatosak.”
A szabadtéri sportokkal kapcsolatban a szülész-nőgyógyász másik fontos körülményre is felhívja a figyelmet. „A szív- és érrendszeri változások már az első trimeszterben érintik az édesanyák. Ez sok-sok közérzeti változást is eredményezhet. Nagyon sokszor az első jelek között van az, hogy valaki szédülékenyebb lesz. Újfent nem szerencsés, ha ez a hegytetőn vagy egy sípályán történik. A várandósságnak már egészen korai szakaszában a hormonális változások és a testünkben felszabaduló anyagok miatt az ízületek lazasága is nő. Így a sérülés esélye nagyobb lehet, még abban az időszakban is, amikor még magát a várandós hasat nem kell az ütődéstől féltenünk annak a mérete miatt” – részletezi a szakorvos.
„Ez persze nem jelenti azt, hogy a várandósság alatt ne lenne szuper választás egy téli kirándulás a hegyekben. Egy szövődménymentes, zavartalan várandósság esetén ne fosszák meg magukat a leendő édesanyák ettől az élménytől, de síelés helyett gyaloglásra hívnék. Egy kellemes séta a havas tájon szerintem mindenkinek egy szuper alternatíva lehet” – teszi hozzá dr. Pethő Boglárka.
Nyári üdülés, wellness, fürdőzés
A szabadtéri kikapcsolódások sorában gyakori kérdés, hogy milyen wellness ajánlott, illetve fürdőzhet-e a kismama.
„Önmagában a vízben tartózkodás várandósság alatt – szövődménymentes várandósság esetén, ha nincs aktuálisan vérzés, nincs nyitva a méhszáj és nincs zajló hüvelyfertőzés – megengedett, semmi akadálya. Az megfontolandó, hogy milyen típusú vizeket érdemes választani. A legbiztonságosabbak a természetes vizek, ezek közül is a tengervíz. A tenger után jöhet a képzeletbeli ranglista második helyezettjeként a Balaton, illetve tavak, természetes vizek, amelyeknek ismerjük a vízminőségét. És csak a harmadik helyen jönnek azok a klasszikus wellness központokban elérhető medencék, ezek esetében fokozottan tájékozódjunk.
Ha olyan wellness-centrumba megyünk, ahol gyógyvíz a wellnessnek az alapja, nagyon fontos azt megnézni, hogy várandósként használhatjuk-e azt az adott gyógyvizet. Gondolok a víz hőfokára, összetételére. Akkor mártózzunk csak bele, ha ez egy klasszikus termálvíz, tehát nem egy olyan gyógyvíz, aminek speciális beltartalma van. A testhőmérsékletnél magasabb hőmérsékletű vizekben, tehát 36-37 foknál magasabb hőmérsékletű vizekben nem javasolt fürdőzni a várandósoknak.
Ez még az otthoni fürdőzésnél is fontos lehet: a testhőmérsékletnél melegebb vizekben 5-10 percnél hosszabban tartózkodni nem ajánlott, még akkor sem, ha ez egy otthoni kádfürdő.
Sokan tartanak a fertőzésektől. Legyen akár természetes víz vagy egy termálfürdő, várandós állapottól teljesen függetlenül is érvényes, hogy a külső fertőzéseknél sokkal gyakoribb mellékhatásuk, hogy flórafelborulást okoznak ezek a vizek. Tehát a hüvelynek a normál flórája változik meg, lecsökkenhet a lactobacillus aránya, ez különösen igaz egy klórral fertőtlenített mesterséges víz esetén. Az esetleges tünetek inkább a saját normál hüvelyflórának a felborulásából adódnak, mintsem abból, hogy konkrétan valamilyen kórokozót szedett volna össze valaki ezekben a fürdővizekben.
Ha valaki tudja magáról, hogy hajlamos erre, akkor a várandósság időszakában inkább kerülje el a fürdőzést”
– magyarázza dr. Pethő Boglárka.
A szakember általános érvénnyel teszi hozzá: az első trimeszter hangsúlyos ebben a tekintetben is. „Kiemelt időszak, ugyanis bármilyen probléma felmerül, korlátozottabbak a terápiás lehetőségeink. Ha ekkor történik egy komolyabb fertőzéses állapot valakinél, nagyobb lesz a fejtörés és a szövődmények esélye is.”
Aktív élet várandósan is
„Szerencsére egyre többen tudják azt, hogy a várandósság nem egy olyan időszak, amikor mindentől meg kell óvnunk magunkat. Ez természetesen egy jól fejlődő, egészséges édesanya terhességére vonatkozik. Egyre inkább az aktív kismama ideálja él a köztudatban: sportolhatsz, mozoghatsz, mindent csinálhatsz, ám nem minden helyzet idilli. Ez nagyon nyomasztó lehet annak, aki viszont nem egy teljesen zavartalan, teljesen egészséges, teljesen szövődménymentes várandósságot visel épp. Tudom, hogy ez frusztráló lehet. De ilyenkor fontos az anya és a magzat fokozott védelme, és fontos türelmesen követni az orvosok tanácsait” – összegzi dr. Pethő Boglárka.