Meddőség helyett nehezített teherbeesés
A meddőség kifejezés önmagában számos stigmát hordoz, ami gyakran további pszichés nyomásként hat a problémával küzdőkre – véli dr. Gidai János szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista. A főorvos a nehezített teherbeesés kifejezést javasolja a meddőség helyett.
„Czeizel professzor úrtól kölcsönöztem a kifejezést, ő nem meddőségnek hívta, hanem nehezített teherbeesésnek. Azt mondta: figyelj, ha valaki meghallja azt a szót, hogy meddőség, majd elkezded kivizsgálni, beteg embernek fogja magát érezni. Igen, azt érzem, határozottan skatulyáz a meddőség.”
„Amellett, hogy igyekszem ezt a fogalmat kerülni, és nehezített teherbeesésnek hívom, csak azokat a vizsgálatokat szoktam kérni, amelyeket indokoltnak tartok.
Fontos, hogy a páciens ne úgy élje meg a folyamatot, hogy vérvételről vérvételre, orvostól orvosra hajtják, ne az legyen az élménye, mintha valami súlyos betegséggel kellene megküzdenie” – mondja a szakember.
Az, hogy a meddőségi kivizsgálások során sok esetben az egészségesnek tűnő párok betegszerepbe kerülnek, egyaránt növelheti a szorongást és a depressziót – állapították meg kutatások. Mi több, a párkapcsolatokban és a személyes identitásban is mély nyomokat hagyhat.
A meddőséghez gyakran társuló társadalmi stigmatizáció komoly pszichés terheket ró a párokra. A gyermektelenség sok kultúrában negatív előítéletekkel jár, és a meddő nőket gyakran elítélik, illetve a gyermektelen párok kirekesztődnek a családi rituálékból és a közösségi interakciókból, ami tovább fokozza az elszigeteltség érzését.
@hattyumedicina A meddőség fogalma és a vele társuló stigmák igen nagy stresszforrást jelentenek az érintettek számára. A meggőség egyúttal egy olyan társadalmi megbélyegzés terhét is jelenti sokszor – mondja a főorvos. @drgidai Dr. Gidai János meddőségi specialista éppen ezért nehezített teherbeesésnek hívja a meddőség jelenségét. #hattyúmedicina #hattyumedicina #nőgyógyászat #nőgyógyászatiproblémák #nőgyógyászativizsgálat #nőgyógyász #nőgyógyászválaszol #nőgyógyászatbudapest #nőgyógyásznál #orvosválaszol #csajosdolgok #nogyogyasz #nekedbelegyen #nogyogyaszat #orvosi #neked #orvos #hpv #meddőség ♬ eredeti hang – Hattyú Medicina – Hattyú Medicina
Stressz és termékenység
A pszichés stressz közvetlenül befolyásolja a termékenységet. A krónikus stressz hormonális változásokat idéz elő, amelyek negatívan hatnak a reproduktív rendszer működésére. Kutatások kimutatták, hogy a stressz szintje és a lombikbeültetés sikeressége között fordított összefüggés áll fenn: minél magasabb a stressz, annál kisebb az esélye a sikeres teherbe esésnek.
Dr. Gidai János szerint a pszichés háttér fontos összetevője a termékenységi sikernek. A „ráfeszülés” igenis káros lehet. „Számtalanszor látom azt, hogy van egy pár, dolgoznak a gyerekért, nem jön össze, évekig dolgoznak, elmennek mondjuk IVF-re, ami sikerrel jár, megszül az asszony, mindenki megnyugszik, és puff, három hónap múlva teherbe esik spontán.
Senki ne mondja azt, hogy a pszichének, a lelki háttérnek nincsen oly mértékű hatalma, hogy befolyásolná a teherbeesés lehetőségét.
Aki azt mondja, hogy nem befolyásolja, az szerintem sarlatán” – összegzi az orvos.
A stressz csökkentése közelebb vihet a sikerhez
Dr. Gidai János szerint a modern mindennapjainkból eleve adódó stressz is hozzájárul a nehezített teherbeesések növekedéséhez. Ilyenként a stressz kezelése hozzájárulhat a sikeres termékenységhez.
„Az, hogy egy folyamatos stressz, folyamatos flight or fight állapotba tudunk kerülni, bizony nem tesz jót a termékenységnek. Ezért szoktam javasolni, hogy mindenki sportoljon, mert a fizikai terhelés ezt a stresszt remekül le tudja vezetni.
A mozgás nagyon fontos, nyilvánvalóan emellett a táplálkozásra is meg kell próbálni odafigyelni. A szénhidrátok, főleg a finomított szénhidrátok nagymértékű fogyasztása egyértelműen kerülendő. A hízás önmagában is sajnos egy termékenységet csökkentő állapot. Ezen kívül én mindenkinek tudom javasolni, hogy valamilyen tevékenységben, hobbiban, sportban próbálja megtalálni azt a meditatív állapotot, ami számára egy flow élményt okoz, és fel tud oldódni, picit el tud vonatkoztatni a napi gondoktól, a stressztől. Ez bizony nagyon sokat tud segíteni” – összegzi dr. Gidai János.
@hattyumedicina A stressz a termékenység egyik fő ellensége – mindja dr. Gidai János 🩺@drgidai szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista, aki tanácsokkal is szolgál. #hattyúmedicina #hattyumedicina #nőgyógyászat #nőgyógyászatiproblémák #nőgyógyászativizsgálat #nőgyógyász #nőgyógyászválaszol #nőgyógyászatbudapest #nőgyógyásznál #orvosválaszol #csajosdolgok #nogyogyasz #nekedbelegyen #nogyogyaszat #orvosi #neked #orvos #meddőség #meddőségkezelés ♬ eredeti hang – Hattyú Medicina – Hattyú Medicina