Tinédzserlány a nőgyógyásznál: mikor jön el az ideje?
Mikor vigye el kislányát a szülő nőgyógyászatra és hogyan készüljön fel rá? Gyakran teszik fel ezt a kérdést a pácienseink, ezért most ezt a témát járjuk körbe három szemszögből.
A szorongás kezelése
A nőgyógyász széke ijesztő lehet egy kislány számára, de akár még egy tinédzserben is okozhat szorongást. Jó hír, hogy ha a szülő felkészíti a gyermekét és beszél róla, a félelem sok esetben oldható.
Természetes, hogy azok a lányok, akik életükben először járnak nőgyógyásznál, tartanak ettől a helyzettől. A kisebbeket a fém műszereken kívül az is megijesztheti, hogy nem tudják, mi vár rájuk. Sok anyuka attól is fél, hogy a még érintetlen kislány a vizsgálat során sérül meg, holott a szakembernek gyakran nem is kell hozzáérnie a kis pácienshez.
Ha nincs megfelelően kommunikálva, mi fog történni, és nem tudja a szülő megnyugtatni a gyermeket, sajnos lelkileg is megviselheti a vizsgálat.
Éppen ezért nagyon fontos az orvos megnyugtató, bizalomgerjesztő személyisége, és a minden szempontból elfogadó légkör, amely a kiskorú lányokat fogadja. A szorongás megelőzhető, illetve kezelhető. Érdemes együtt elmenni a gyermekkel, mindenről beszélni őszintén, és olyan nőgyógyászt választani, akiben a gyermek is megbízik.
Fertőzések, menstruáció
Nagy mérföldkő a tinédzserek esetében a menstruáció. Gyakori, hogy ezekben az esetekben keresi fel a szülő a nőgyógyászt gyermeke számára, hogy a felborult hormonális problémák, esetleg a menstruációval járó gondokra találják meg a megoldást.
Másik gyakori eset az első nőgyógyászati látogatásra, a felfázás okozta problémák, valamint olyan fertőzések, amit egy nem megfelelően tisztán tartott mellékhelyiségben el lehet kapni, pl. egy iskolába, uszodában.
A felvilágosítás kulcsfontosságú
A fiatal lányok szexuális felvilágosítása sokszor tabunak számít, holott nagyon fontos lenne, hogy időben beszéljenek róla a szülőkkel. Bár ez sok anya számára kellemetlen, mégis sokszor az is elég, ha már a kiskorban feltett kérdésekre őszintén válaszolunk, természetesen mindig az életkornak megfelelő szinten.
Ha a gyermek érzi, hogy bármikor, bármilyen kérdéssel fordulhat a szüleihez, meg is fogja tenni. Ha erről mégsem szeretne az anyuka beszélgetni a lányával, vagy nincs elég információja a témában, a nőgyógyász szakszerű információkkal szolgálhat, ráadásul „kívülállóként” a tizenéves akár könnyebben is elfogadja a tanácsait.