STD-szűrés: fontos, hogy a szexuális egészség ne legyen tabu
Az STD-szűrés nem csak alkalmi partner vagy gyakori partnerváltás miatt fontos. A szexuális úton terjedő kórokozók szűrővizsgálata része kell, hogy legyen minden szexuálisan aktív felnőtt életének, tabuk, stigmák és szégyenérzet nélkül – véli dr. Pethő Boglárka. A szülész-nőgyógyász szakorvos hangsúlyozza: az orvos támogató partner, és semmiképp nem erkölcsi ítész.
„A tévhitekkel ellentétben a szexuális úton terjedő kórokozók szűrése nem csak akkor fontos, ha alkalmi partner vagy gyakori partnerváltás miatt gondolunk rá, hanem akkor is fontos, hogyha egy új szexuális partner belép az életünkbe, és óvszer nélküli szexuális együttlét történt, vagy esetleg nem következetesen használtuk az óvszert” – mondja a nőgyógyász.
„Nagyon fontos erre gondolni, mert a nők esetében a nemi úton terjedő betegségek sokszor enyhe tünetekkel járnak, vagy olykor csak hosszú idő után mutatnak tünetet, és nagyon komoly kihatással lehetnek akár a későbbi teherbeesésre is.”
„Fontos, hogy a szexuális egészség ne legyen tabu, legalább a nőgyógyásznál ne legyen tabu”
– hangsúlyozza dr. Pethő Boglárka. Ebben fontos, hogy az orvos részéről is nyitottságot tapasztaljunk. „Szerencsés – én legalábbis fontosnak tartom és alkalmazom is ezt –, hogy a mi részünkről se legyen tabu, tehát hogy nőgyógyászként proaktívan közelítsünk. Ha rákérdezünk erre a témakörre, sokszor egy halom gátat felold. Persze, ezt nekünk is éreznünk kell: a megfelelő pillanatban, a megfelelő köntösben tegyük fel ezeket a kérdéseket.”
Mikor gondoljunk STD-kre?
Fontos, hogy gondoljunk a nemi úton terjedő kórokozókra például a visszatérő hüvelyi panaszok esetén. „Olyan visszatérő hüvelyi fertőzések esetén, amelyekre a rutinkezelések vagy rutin tenyésztés nem adott választ, gondoljunk a szexuális úton terjedő kórokozókra” – mondja a nőgyógyász.
Egy STD/STI nem szégyen. Egy vírus, baktérium nem morális kategória, az egészség viszont cél – ezért ne tartson vissza se a szégyenérzet, se a megbélyegzéstől való félelem – véli az orvos.
„Sokszor az él a köztudatban, hogy STD-szűrésre annak lehet szüksége, akinek sok alkalmi partnere van, ez téves. Akár csak egy egyéjszakás kaland után is felmerülhet a szükségessége, de ha valakinek egy új párkapcsolata van, egy abszolút monogám kapcsolatnak az elején is érdemes lehet elvégezni az STD szűrést” – mondja dr. Pethő Boglárka.
Az STD-szűrés a szexuális úton terjedő kórokozók jelenlétét vizsgálja, vagyis bakteriális fertőzések közül a chlamydia, a mikoplazma, az uralplazma, illetve a vírusok közül a szifilisz, a HIV és a HPV szűrését jelenti, „nagyon fontos gondolni a HPV-szűrésre ebben a témakörben is” – hangsúlyozza az orvos.
„Szerencsésnek tartom, hogy egyre inkább része a köztudatnak, hogy nem egy extrém dolog elkapni ezeket a fertőzéseket, tehát nem kell egy extrém életvitelt folytatni ahhoz, hogy valaki találkozzon ezekkel a kórokozókkal.”
Dr. Pethő Boglárka szerint pozitív tendencia, hogy a szexuális egészségre egyre többen figyelnek oda, ugyanakkor széles körben még mindig tabunak számít és szégyennel társul a nemi úton terjedő betegségek (STD/STI) köre. „Úgy látom, hogy a pácienseink egy része ebben is nagyon tudatos és abszolút elébe megy a dolgoknak, de igen, még mindig látom sajnos az ellenpólust is, hogy mennyire komoly tabu, frusztráció és szégyenérzet tud társulni ehhez a témakörhöz.”
Ne féljünk orvoshoz fordulni – ő nem ítélkezik!
„Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az orvos semmiképpen nem bíráló szerepben van, és szakmai szemmel tekint erre a kérdésre, nem pedig morális kérdésként. Arra bíztatok mindenkit, hogy fogadja bizalmába az orvosát ebben a témában, és ne legyen tabu az STD-kről, a szexuális úton terjedő kórokozókról folytatott beszélgetés, kérdezés vagy a szűrés maga” – mondja dr. Pethő Boglárka.