Mióma: mit tegyünk vele a nőgyógyász szerint
„Először is nem kell megijedni, ez a legfontosabb” – kezdi a válaszát dr. Gidai János, aki 25 éves orvosi gyakorlata során rengeteg miómás esettel találkozott, illetve számos formáját műtötte és gondozta többek között az ország legnagyobb egyetemi nőgyógyászati centrumában.
„A mióma tulajdonképpen a méh izomzatának egy jóindulatú daganata. Hogy miért jön létre, nem igazán tudjuk”
– magyarázza a szakember, aki szerint többek között azért is számít a leggyakoribb nőgyógyászati elváltozásnak, mert viszonylag könnyen diagnosztizálható, azaz úgymond könnyen fennakad a rostán. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy azonnal meg kellene riadnunk, vagy automatikusan szükség lenne orvosi beavatkozásra egy mióma esetében. „Ösztrogénfüggő daganat, a nemzőképes populációban sokkal nagyobbra tud nőni, illetve hogyha valaki már menopauzában van, akkor a mérete csökkenhet” – magyarázza dr. Gidai.
Milyen tüneteket, panaszokat okozhat egy mióma?
„A klinikai panaszok, tünetek erősen függenek a mióma elhelyezkedésétől. A legnagyobb panaszokat talán akkor tudja okozni – méretétől függetlenül –, ha a méh üregén belül található. Ekkor erős görcsöket, vérzéseket is okozhat.
@hattyumedicina Mi a teendő akkor, ha valakinél miómát diagnosztizáltak? Dr. Gidai János szülész-nőgyógyász válaszol. #nőgyógyászat #nogyogyasz#nogyogyaszat#orvosok#orvosvalaszol#orvosválaszol#hattyumedicina#hattyúmedicina#nőgyógyászválaszol#nőgyógyászatbudapest#nőgyógyászatiproblémák#nőgyógyászatiproblémák #egészség #egeszseg #for #neked #nekedbe
Hogyan kezeljük?
„A kezelése nagyon függ attól, hogy mekkora a mérete és milyen az elhelyezkedése. Egy, a méh falának a külső részében elhelyezkedő 2-3 centis miómához például nem kell hozzányúlni. Fél évente érdemes ultrahanggal ránézni, és ha hirtelen növekedési tendenciát mutat, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy a műtét felé forduljunk” – mondja dr. Gidai János, aki a higgadt utánkövetés híve.
„5-6 centi fölötti mióma méretnél már érdemes elgondolkodni, hogy a későbbiekben milyen panaszokat okozhat, és ezért profilaktikus, azaz megelőző szándékkal érdemes eltávolítani. A megoldása lehet műtéti, illetve alkalmazható az úgynevezett mióma embolizációs megoldás is. Utóbbi lényege, hogy a miómát ellátó erekhez katéterrel hozzáférnek, és oda olyan kémiai anyagot fecskendeznek be, ami a miómát tápláló ereket elzárja, ezáltal a miómának megszűnik a vérellátása, és zsugorodni kezd, azaz a mérete csökkenni fog. Eltűnni azonban soha nem fog egy embolizáció következtében” – fejti ki a szakember.
Megszabadulni a miómától
„A végleges megoldást, a miómától való megszabadulást a sebészeti megoldás jelenti.
Ennek két formája van, hogy ha a páciens szeretne kisbabát, akkor a mióma kiágyazása, úgynevezett enukleációja javasolt. Ez akár egy erősebb vérzéssel járó, hosszabb, delikátabb műtét, de ha gyermekvállalási szándék van, akkor mindent meg kell tenni a méh megőrzésére.
Ha a páciensnek nincsen gyermekvállalási szándéka, akkor fel szoktuk ajánlani a méhtest eltávolítást, tehát ott a miómával együtt a méhtestet is eltávolítjuk, a méhnyakat, petefészket bent hagyjuk, tehát hormontermelése és a medence tartófunkciója megmarad, viszont a miómát a méhhel együtt eltávolítjuk, ezzel megelőzzük azt, hogy esetlegesen később újabb mióma alakuljon ki, vagy egyéb más, a méh izomzatával, nyálkahártyájával kapcsolatos megbetegedés jöjjön létre” – magyarázza dr. Gidai János.
@hattyumedicina Mit tegyünk, ha egy mióma orvosi beavatkozást igényel? Erre válaszol dr. Gidai János szülész-nőgyógyász szakorvos, miután előző részben arról mesélt, mi a teendő akkor, ha valakinél miómát diagnosztizáltak. Tekintsd meg az előző részt is, illetve olvass a témáról részletesebben a Hattyú Medicina honlapján. #nőgyógyászat#nogyogyasz#nogyogyaszat#orvosok#orvosvalaszol#orvosválaszol#hattyumedicina#hattyúmedicina#nőgyógyászválaszol#nőgyógyászatbudapestnőgyógyászatiproblémáknőgyógyászatiproblémák #egészség #egeszseg #foru #foryoupagе #neked #nekedbe #csajosdolgok