Fájdalmas menstruáció: hogyan kezeljük?
A fájdalmas menstruáció, vagy orvosi nyelven dysmenorrhea hátterében különböző szervi okok állhatnak, ám az esetek jelentős mértékében az orvos számára is rejtély, hogy mi okozza a kíméletlen menstruációs fájdalmakat.
Mint dr. Gidai János mondja, a szervi okok között meghúzódhat a méh organikus elváltozása, például egy mióma vagy egy polip, lehet endometriózis, illetve különböző gyulladások, de igazából az esetek több mint a felében a dysmenorrhea hátterében nincsen semmiféle megfogható konkrét elváltozás. Ezeket az esteteket hívják primernek vagy idiopátiásnak, ismeretlen eredetűnek.
A nőgyógyászati kivizsgálás elengedhetetlen: ha szervi okai vannak a fájdalmas menstruációnak, akkor a ezek megszüntetésével megszüntethető a fájdalom is.
Rejtélyes menstruációs fájdalom
A kihívást azonban az jelenti mind nőgyógyász, mind páciens számára, ha rejtély marad a fájdalom oka.
„Ha nincsen semmiféle eltérés a háttérben, akkor tüneti terápiát szoktunk javasolni. Tehát fájdalomcsillapító, vízhajtó, esetleg nyugtató szedés, esetleg valamilyen gyógynövényes terápia, vannak megfelelő gyógytornák erre, tehát megpróbálunk földön, vízen, levegőben támadni, hogy a lehető legjobban mérsékeljük ezeket a panaszokat” – mondja dr. Gidai János.
„Nagyon sokszor a fogamzásgátló tabletta szedés szokott segíteni a primer dysmenorrheában, illetve a tüneti terápia és a fogamzásgátló együttes alkalmazásával, esetleg pszichológus bevonásával, akupunktúrával – tehát minél holisztikusabb megközelítéssel – le lehet csökkenteni a panaszokat olyan szintre, hogy gyakorlatilag majdnem teljesen meg lehet szüntetni őket” – foglalja össze a nőgyógyász.